Film Eleştirileri

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

TATLI BELA

10-01-2014 Hits:2021 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

TATLI BELA

Selma Cavuldak- Sinema Dicle Yeni filmimiz 2000 yapımı,erin brockoviç in gerçek yaşamından beyaz perdeye aktarılmış başarılı ve azimli sıcak öyküsüyle izlenmeye değer bir film. Başrol oyuncumuz güzeliği ve çektiği filmlerde kadın konulu...

Read more

Başkanın Adamları: Başkanın Köpekleri!

19-11-2013 Hits:4852 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

Başkanın Adamları: Başkanın Köpekleri!

“Yalan söyleyin. Mutlaka inanan çıkar. Yeterince sık söylenen yalan, sonunda gerçek hale gelir.”(Hitler'in propaganda bakanı Goebbels)ARDÎN DÎREN- Sinema DicleBasın ve medyanın tarihsel süreç içinde her ülkede, bulunan koşullara göre farklı şekillendiği...

Read more

Masalsı bir öykü: Jîn

09-11-2013 Hits:3574 Sadık Bağadur Administrator - avatar Administrator

Masalsı bir öykü: Jîn

Sadık Bağadur- Sinema Dicle Türkiye’de ve Kürdistan’da çekilen politik filmlerin olumlu ve olumsuz tepki toplayan bir çok örneği olduğu şüphesiz. Ama İzlediğimiz bu tarz filmlerde, senaristin hayal dünyası ve yönetmenin çekim...

Read more

RÛMETA MİROVAHİYÊ WÊ ÎŞKENCÊ TÊK BİBE!

07-11-2013 Hits:2017 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

RÛMETA MİROVAHİYÊ WÊ ÎŞKENCÊ TÊK BİBE!

ARDÎN DÎREN- Sinema Dicleey pakrewaney xwîn-şêrînê biqasî tehma dirrîreşkaney di şerran de cirrnexweşê biqaskurîbeşkante çermê xwe rakişandiye ji dêvla meşkante xwîna xwe kil kiriye bi ser xistiye rûnê azadiyan(Rênas Jiyan)Siwarê...

Read more

JÎN: Li Mêrsîn'ê çîrokek Qendîl'ê!!

05-11-2013 Hits:1837 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

JÎN: Li Mêrsîn'ê çîrokek Qendîl'ê!!

ARDÎN DÎREN-Sinema DicleBêguman jiyana gerila û gerîlatiyê ji gelek mirovan re tiştek bi efsûn û têr meraq e. Çiya û jiyana çiya ji zafek mirovan re bu ye kul û...

Read more

MOEBÎUS: QÎRKİRİNEK Lİ SER ZAYENDİYÊ

20-10-2013 Hits:1877 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

MOEBÎUS: QÎRKİRİNEK Lİ SER ZAYENDİYÊ

ARDÎN DÎREN-Sinema Dicle                                       " Zîhn, weke çiyayekî ji bûzê ye. Tenê ji hefta...

Read more

SABIR TAŞI

20-10-2013 Hits:2286 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

SABIR TAŞI

Selma Cavuldak-Sinema Dicle    Yeni filmimiz Afganistan sinemalarından,2012 yapımı film Atiq Rahimi nın romanından uyarlanmıştır.Kitap 2005 te kocası tarafından öldürülen ,25 yaşındaki Afgan şair Nadya Encüman anısına yazılmıştır.Başrol oyuncumuz güzelliğiyle...

Read more

3 İDOİT

10-05-2013 Hits:4002 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

3 İDOİT

  Selma Cavuldak - Sinema Dicle   Yeni filmimiz 2009 Hint sinemalarından,yönetmenliğini Rajkumar Hirani nin yaptığı,başrol oyuncusu Amharr Khanin klasikleri arasına giren en iyi gişe yapmış hit filmidir.  Filmimiz mühendislik okuyan üç arkadaşın...

Read more

Özgür olmalı ruhun, tıpkı bedenin gibi

13-04-2013 Hits:3338 Non Serviam Administrator - avatar Administrator

Özgür olmalı ruhun, tıpkı bedenin gibi

  Non Serviam-Sinema Dicle Sıcak bir çayı yudumlarken, düşünüp gitmek, sessizce duran yüzünün derinliklerine… Yaralar alarak, yudumlak çayı….   Birazda sen ağla , diye haykırıyor  şimdilerde bir adam ,taa derinlerden…. Yüzüm baharlara kuş  … Hüznüm ise  dağlara...

Read more

Pi nin Yaşamı

 

  Selma Cavuldak- Sinema Dicle

Yeni filmimiz 2012 ABD yapimi,dram ve macera sevenler için izlemeye değer bir yapım,yönetmenlinimiz Taylanlı Ang Lee+nin yaptığı çoçuk klasikleri arasına girmeye aday bir filmdir.

Filmi çekici yapan Yann Martel in 2001 de yayınlanan en çok satanlar listesinde yer alan 3 kitaptan oluşan aynı isimli eserin önce tiyatroda daha sonra filme aktarılmış olmasıdır.

Kitabı okuyanlar filmi izlediklerinde hayal kırıklığına uğramıcaklardır,senaryo kitabi takip ederek kitabın özünü yansıtmaktadır.

Filmin diğer dikkat çekici özelliği ise görsellik konusunda muhteşem görüntülere sahip olmasıdır.Filmi izlemek isteyenlerin 3 boyutlu 120 bin dolarlık bütçeyle çekilmesi değer diyebileceğimiz,harikulade okyanus görüntülerinin içinde olması filmin görsel kalitesini eleştirmenler tarafından onaylanması yerini buluyor.

Filmin başlangıcı kitabın ilk serisinde ki gibi Pi nin ismiyle ilgili sorun yaşamasını anlatmaktadır.Film ilerlerken kitabın ikinci serisi Pi nin yaşam ve dine bakışını anlatmaktadır,Filmin görsellikle dolu diğer sahneleri ise 227 gün boyunca bir filikada Bengal kaplanı ile yaşamasını sürükleyici bir akıcılıkla izlemekteyiz.

« İnanç çok odalı evdir,tüm odalar şüphe doludur,şüphe inancı canlı tutar. » Pi yaşamında bir çok dini inanmasını bu şekilde açıklıyor.Bu sözleri onun agnostik inancını yansıtıyor.Bir çok kişinin hala günümüzde de agnostik inanca,yani allahın varlığına inanmaları ama bunu bir dine bağlı olmadan bu inancı başka başka yollardan takip edip hayatlarına anlam katmalarını filmimizde de izliyoruz.

Hayatın anlamını bir çok kez kaybetmemize rağmen bizi yaşama bağlayan bazen umutlarımız değil hayatı parmak uçlarından tutmamızı sağlayan inancımızdır.İnancımız yaşamımızda ki en kötü anlarda bile bize ışık tutan bir yol gösterici olabilmiştir,her neye inanırsak inanalım.

Pi bunu filmde çoçukken hayvanlarla kurduğu iletişim ve bakış açısıyla hayatına anlam katması,babasınında dediği gibi aslında gördüğü tamamen kendi ruhunda ki yansımalardır.

Bazen bir çok kez durup bakarız,en sıradan şeyleri bile anlamlı kılan bizim ruh dünyamız ve yaşamımızda verdiğimiz anlam ve değerde saklıdır.

İçimizde yaşamımız boyunca bir çok soru sorarız,bu sorulara cevap ararken,insanın doğuşundan gelen yaşama tutusunu ve bağlılığını artıran merak duygusunu, bazen dinlerde cevabını ararken,bazen bilimde,bazen geçmişte hayatımız boyunca bu kayboluşta yolculuk eder dururuz.

Bu soruların cevabı çoğu zaman kendi içimdedir.Bu cevaplar için içimize döneceğimiz ya da içimize dönmemiz için bazı olaylar yaşamamız gerekir.Pi de aslında tam bu bağlamda hayatın anlamını kaybetmişken,kendi ruhunda herşeyi bir filikata okyanus ortasında yaşamda kalmak için bir vahşi kaplanla verdiği mücadelenin yanında umudun içinde hayatının gerisini nasıl bulacağını ve devam edeceğini gördüğü yansımalarla bulmaktadır.

Film izlerken sıkılmıyacaksınız kesinlikle,konusu inandırıcı olmasada izlemekten ruhen ve görsel olarak haz alıcağınız bir film.

Filmi izlerken uçuçan balıklar,yıldızlar ve okyanusun derinliklerinde şölen yapan yunuslar,balınaların büyüleyici sahnelerle,ruhunuzda muhteşem derin bir huzur hissi oluşacak,izledikten sonra yatağınıza uzanıp derin bir nefes alıp okyanusun o muhteşem güzelliğinin etkisinde kalıcaksınız.

İyi seyirler

Selma Cavuldak