Film Eleştirileri

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

TATLI BELA

10-01-2014 Hits:2021 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

TATLI BELA

Selma Cavuldak- Sinema Dicle Yeni filmimiz 2000 yapımı,erin brockoviç in gerçek yaşamından beyaz perdeye aktarılmış başarılı ve azimli sıcak öyküsüyle izlenmeye değer bir film. Başrol oyuncumuz güzeliği ve çektiği filmlerde kadın konulu...

Read more

Başkanın Adamları: Başkanın Köpekleri!

19-11-2013 Hits:4852 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

Başkanın Adamları: Başkanın Köpekleri!

“Yalan söyleyin. Mutlaka inanan çıkar. Yeterince sık söylenen yalan, sonunda gerçek hale gelir.”(Hitler'in propaganda bakanı Goebbels)ARDÎN DÎREN- Sinema DicleBasın ve medyanın tarihsel süreç içinde her ülkede, bulunan koşullara göre farklı şekillendiği...

Read more

Masalsı bir öykü: Jîn

09-11-2013 Hits:3573 Sadık Bağadur Administrator - avatar Administrator

Masalsı bir öykü: Jîn

Sadık Bağadur- Sinema Dicle Türkiye’de ve Kürdistan’da çekilen politik filmlerin olumlu ve olumsuz tepki toplayan bir çok örneği olduğu şüphesiz. Ama İzlediğimiz bu tarz filmlerde, senaristin hayal dünyası ve yönetmenin çekim...

Read more

RÛMETA MİROVAHİYÊ WÊ ÎŞKENCÊ TÊK BİBE!

07-11-2013 Hits:2017 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

RÛMETA MİROVAHİYÊ WÊ ÎŞKENCÊ TÊK BİBE!

ARDÎN DÎREN- Sinema Dicleey pakrewaney xwîn-şêrînê biqasî tehma dirrîreşkaney di şerran de cirrnexweşê biqaskurîbeşkante çermê xwe rakişandiye ji dêvla meşkante xwîna xwe kil kiriye bi ser xistiye rûnê azadiyan(Rênas Jiyan)Siwarê...

Read more

JÎN: Li Mêrsîn'ê çîrokek Qendîl'ê!!

05-11-2013 Hits:1836 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

JÎN: Li Mêrsîn'ê çîrokek Qendîl'ê!!

ARDÎN DÎREN-Sinema DicleBêguman jiyana gerila û gerîlatiyê ji gelek mirovan re tiştek bi efsûn û têr meraq e. Çiya û jiyana çiya ji zafek mirovan re bu ye kul û...

Read more

MOEBÎUS: QÎRKİRİNEK Lİ SER ZAYENDİYÊ

20-10-2013 Hits:1876 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

MOEBÎUS: QÎRKİRİNEK Lİ SER ZAYENDİYÊ

ARDÎN DÎREN-Sinema Dicle                                       " Zîhn, weke çiyayekî ji bûzê ye. Tenê ji hefta...

Read more

SABIR TAŞI

20-10-2013 Hits:2285 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

SABIR TAŞI

Selma Cavuldak-Sinema Dicle    Yeni filmimiz Afganistan sinemalarından,2012 yapımı film Atiq Rahimi nın romanından uyarlanmıştır.Kitap 2005 te kocası tarafından öldürülen ,25 yaşındaki Afgan şair Nadya Encüman anısına yazılmıştır.Başrol oyuncumuz güzelliğiyle...

Read more

3 İDOİT

10-05-2013 Hits:4001 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

3 İDOİT

  Selma Cavuldak - Sinema Dicle   Yeni filmimiz 2009 Hint sinemalarından,yönetmenliğini Rajkumar Hirani nin yaptığı,başrol oyuncusu Amharr Khanin klasikleri arasına giren en iyi gişe yapmış hit filmidir.  Filmimiz mühendislik okuyan üç arkadaşın...

Read more

Özgür olmalı ruhun, tıpkı bedenin gibi

13-04-2013 Hits:3337 Non Serviam Administrator - avatar Administrator

Özgür olmalı ruhun, tıpkı bedenin gibi

  Non Serviam-Sinema Dicle Sıcak bir çayı yudumlarken, düşünüp gitmek, sessizce duran yüzünün derinliklerine… Yaralar alarak, yudumlak çayı….   Birazda sen ağla , diye haykırıyor  şimdilerde bir adam ,taa derinlerden…. Yüzüm baharlara kuş  … Hüznüm ise  dağlara...

Read more

TATLI BELA

Selma Cavuldak- Sinema Dicle

Yeni filmimiz 2000 yapımı,erin brockoviç in gerçek yaşamından beyaz perdeye aktarılmış başarılı ve azimli sıcak öyküsüyle izlenmeye değer bir film.

Başrol oyuncumuz güzeliği ve çektiği filmlerde kadın konulu temalarda karşımıza çıkan başarılı oyuncu Julia Roberts dir.

Filmimizin kadın karakteri erin şimdiye kadar yazdığım filmlerden duruşundan,giyimine kadar farklı bir kadın öyküsüyle önce insan olmanın öyküsüne varan bir yolda karışmıza çıkıyor.

erin güzelliğini sergileyen,uçuk,küfürlü konuşan,bildiğini okuyan,hızlı kızan,giyimiyle ve davranışlarıyla girdiği her ortamda dikkat çeken,asla kendi kişiliğinden taviz vermeyen bir kadındır.Diğer taraftan ise erin her şeye rağmen içten,samimi,kendi olabilmenin avantajıyla candan cana ilişikiler kuran,üç çocuk annesi,yalnız,işsiz ve parasız bir kadındır.

Erin geçirdiği bir kaza sonucu tanıştığı avukatın bürosunda birazda zoraki bir emir vakiyle çalışmaya başlıcak,evraklarda farkettiği küçük bir ayrıntının peşine düşerek,kendi başarı öyküsünü azmiyle oluştururken hemde insan insana yüreğiyle konuşacaktır.

Filmimiz bu evrağın büyük bir şirkete ait olması,bölgede zehirli atıkların halkın yaşadığı suya karşımasına ve bir çok ailenin bu sebebten ciddi hastalıklar geçirmesine uzanırken,erin içinde yeni bir mücadele başlıcak,yüzlerce ailenin hayatını değiştirecek kararlığıyla tarihte amerika bileşik devletlerinden alınan en büyük tanzimat davasının başarıyla sonuçlanmasını izleyeceğiz.

 

Filmimiz bir çok başarı öyküsünden farkı,azim,çalışkanlık,kararlılığın dışından,gönülden yapılan işlerin sonucuna,yürekten paylaşılan bir kahve fincandaki muhabbetten,empati kurmayı başardığı ailelerin acılarına ve sevinçlerine ortak olmasıyla,dürüstlüğünüde katan erin yürekten yapılan işlerin gücünü hissettirecek.

 

Erin in üzerinden filmdeki en önemli vurgulardan biriside,ınsanlara giyim ve eğitim durumlarına göre bakışımızda ki önyargılarımıza değinmektedir.erinin giyimi ve davranışları,üzerine birde eğitimsiz olması insanların onu hakkındaki düşüncelerinin tamda tersi bir izlenim oluşturması,insanın kendi gibi davrandığında,gönülden ilişkiler kurulmasının güzel bir örneğidir.

Günümüzün en büyük sorunu haline gelen giyim ve eğitim üzerine seçilen ilişkilerin,maddiyatın ve modern dünyanın da getirdiği  kalıplarla,insanı resmettiği kalıplar içinde yargılamasıyla,önyargının üzerine tekrar düşündüren bir filmdir.

İnsanların çoğu karşılarına çıkan insaların gözlerine bakıp insan olmasını yeterli bir sebeb saymayıp,giyim ve eğitim durumunu kendine ait olduğu sandığı süzgeçlerinden geçirip,bilinç altında resmettiği kişilerle iletişim kurabilmektedir.bu da bir çok insanı görmezlikten gelerek önümüze konulan yemeği yemek misali ilişkiler oluşturmaya,köklü yürekten gelen ilişkilerde başarısız olmamıza sebeb olmaktadır.

 

Bu filmi izlerken belkide insan insana ilişkiye geçmiş ve gelecek zamandada çok az insanın yüreğiyle konuştuğu ve yaşadığı,her kutsal kitaptan,her kutsanmış sayılan insandan,nicelerinden duyupta hayatımıza taşıyamadığımız, insan insana paylaşabilme yürekliliğini filmimiz boyunca hissedceğiz ve sorguluyacağız.

Çoğumuz iç dünyamıza baktığımızda,insan insana iletişimin,teknoloji ve sıkıştırılmış kalıplar üzerinden yoğun olarak yaşandığını yeni dünya sisteminde,karşı karşıya içilen bir kahvenin insanın dünyasında yerinin,hissetmenin,gözgöze,cancana muahbbetin sıcaklığını,herşeyden önce insanın insan yapan bu paylaşımların önemine vurgu yapıyor filmimiz.

Filmimizde Erin insanların acısını ve mutluluklarını paylaşıyor,hiç bir kalıba ve unvana sığınmadan,yürekten gözükmeyen bir iple kurduğu sıfatsız ilişkileri kendi hayatı ve basklarının hayatıyla özümseyerek yaşamına anlam katıyor.

Bu filmi izlerken,hepimizin duyduğu,insanoğlunun hayat yolunda en zorlu kendiyle mücadelesini dile getiren mevlananın sözünü tekrar  anımsatmak istedim.

Ya olduğun gibi görün

Ya göründüğün gibi ol…

 

İyi seyirler..

Selma Cavuldak