Film Önerileri

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

Sinemanın En Korkusuz Yönetmenleri

25-05-2012 Hits:5415 haftanin iyileri yakup kamay - avatar yakup kamay

Sinemanın En Korkusuz Yönetmenleri

Kurallara uymayanlar, sansüre aldırış etmeyenler ve her daim tartışmalı filmler çeken yönetmenler... Luis Bunuel'den Lars Von Trier'e, Federico Fellini'den Werner Herzog'a kadar birçok ismin ortak bir noktası var. Hepsi de...

Read more

Haftanın iyisi "Milyon Dolarlık Beb…

02-03-2010 Hits:4167 haftanin iyileri yakup kamay - avatar yakup kamay

Haftanın iyisi "Milyon Dolarlık Bebek"

Milyon Dollarlık Bebek Clint Eastwood'un yönettiği, Akademi ödülü almış, 2004 yapımı, Amerikan filmi.Milyon Dolarlık Bebek filmi, mutlaka izlenmesi gereken dram dalında çok başarılı bir yapıt. Filmin başrol oyuncuları Clint Eastwood, Hilary...

Read more

Haftanin iyisi:Viva Zapata

20-11-2009 Hits:3350 haftanin iyileri yakup kamay - avatar yakup kamay

Haftanin iyisi:Viva Zapata

BUGÜN MEKSİKA DEVRİMİNİN YILDÖNÜMÜ. Bugün vesilesiyle haftanin iyisine unutulmaz ''Viva Zapata'yı'' seçmeyi uygun gördük.Viva Zapata 1952 ABD yapımı biyografik dramatik western filmdir. Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de özgün adı...

Read more

HAFTANIN İYİSİ:BÜYÜK ADAM KÜÇÜK AŞK

02-11-2009 Hits:3715 haftanin iyileri Administrator - avatar Administrator

HAFTANIN İYİSİ:BÜYÜK ADAM KÜÇÜK AŞK

Büyük Adam Küçük Aşk, Şükran Güngör, Dilan Erçetin, Füsun Demirel, Yıldız Kenter, İsmail Hakkı Şen'in rol aldığı 2001 yapımı film. 2001 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali nde 5 dalda...

Read more

HAFTANIN İYİSİ: MEMENTO(Akıl Defteri)

15-10-2009 Hits:2809 haftanin iyileri yakup kamay - avatar yakup kamay

HAFTANIN İYİSİ: MEMENTO(Akıl Defteri)

MEMENTO( AKIL DEFTERi) Sinema Dicle olarak bu haftaki haftanin iyisi kösesine  ''Memento,( akil defteri) ''filmini uygun gördük.herseyi  yeniden hatirlayarak yasamak zorunda kalan film kahramanini bekleyen ve cözmek zorunda kalacagi sorunlar siradan sorunlar...

Read more

Haftanın İyisi: Slumdog Millionaire

20-09-2009 Hits:3412 haftanin iyileri Administrator - avatar Administrator

Haftanın İyisi: Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire;  Danny Boyle'un yönetip Simon Beaufoy'un yazdığı 2008 Britanya yapımı Akademi ödüllü filmdir. Hintli yazar ve diplomat Vikas Swarup'un Boeke Ödülü sahibi ve Commonwealth Yazarları Ödülü adayı Q and...

Read more

Haftanın İyisi:Devletsiz Yaşam Arayışı …

30-08-2009 Hits:3432 haftanin iyileri Administrator - avatar Administrator

Haftanın İyisi:Devletsiz Yaşam Arayışı "Vandetta"

Mevcut yönetim sisteminde bir çok hata olabilir. Halk kuzulaşmış da olabilir ama her durumda bir kişi daima çıkar. Böylece tek bir kişi bile yetebilir ortalığı karıştırmaya. Bay V işte...

Read more

Haftanin iyisi:Viva Zapata


BUGÜN MEKSİKA DEVRİMİNİN YILDÖNÜMÜ. Bugün vesilesiyle haftanin iyisine unutulmaz ''Viva Zapata'yı'' seçmeyi uygun gördük.

Viva Zapata 1952 ABD yapımı biyografik dramatik western filmdir. Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de özgün adı ile gösterilmiştir. Filmin adı İspanyolca'da Yaşasın Zapata anlamına gelmektedir.

Senaryosunu Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödüllü Amerikalı yazar John Steinbeck'in, Edgecumb Pinchon'ın 1941 yılında yayımladığı Zapata the Unconquerable (Yenilmez Zapata) adlı biyografik kitabına[1] dayandırarak yazdığı (bu durum jenerikte belirtilmemiştir) filmi Elia Kazan yönetmiş başlıca rollerinde Marlon Brando, Jean Peters ve Anthony Quinn oynamışlardır. Yapımcılığını Darryl F. Zanuck'un üstlendiği filmin özgün müziğini Alex North bestelemiş, siyah beyaz görüntülerini ise Joseph MacDonald çekmiştir.

 

Film 1910'dan 1917'ye kadar süren Meksika Devrimi'nin en önemli kişiliklerinden biri olan köylü lider Emiliano Zapata'nın, Meksika'nın gaddar diktatörü Porfirio Díaz'ın yozlaşmış ve baskıcı rejimine karşı başlattığı mücadelenin öyküsünü anlatmaktadır. Filmin tanıtım sloganı şöyledir: "Efsane olmuş bir haydut!...Meksika'nın beyaz atlı kaplanının kükreyen öyküsü"

1953'te Anthony Quinn'in "en iyi yardımcı aktör" Oscar'ını kazandığı Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi töreninde film 4 dalda daha ödüle aday gösterilmişti. Bunlar "En iyi aktör" (Marlon Brando), "en iyi senaryo" (John Steinbeck), "en iyi müzik" (Alex North) ve "en iyi dekor" ödülleriydi. Marlon Brando'ya ayrıca Cannes Film Festivali ve BAFTA "en iyi aktör" ödülleri verildi.

Türkiye'de 1970'li yıllarda TRT'de ve daha sonra birçok TV kanalında daha yayınlanan "Viva Zapata", son olarak da 4-19 Nisan 2009 tarihleri arasında yapılan 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde Anılarına, Elia Kazan 100 Yaşında özel bölümünde gösterilmiştir.

KONUSU:

1909 yılında aralarında Emiliano Zapata (Marlon Brando)'nın da bulunduğu bir grup Meksikalı köylüden oluşan heyet, yaşadıkları bölgedeki adaletsizlikleri aktarmak üzere Meksika'nın devlet başkanı Porfirio Diaz (Fay Roope)'ın huzuruna çıkarlar. Üzerleri hakaret edilircesine aranarak huzura kabul edilen bu pejmürde kıyafetli insanlar oldukça ezik tavırlar içindedirler. Hükümete yakın toprak ağaları tarafından verimli topraklarına el konmuş ve çorak kayalık bir bölgede yaşamaya zorlanmışlardır. Çekinerek arzettikleri bu şikayetleri Diaz tarafından kulak ardı edilir. Bu duruma heyettekilerden bir tek Zapata itiraz eder ama bu karşı gelmesi Diaz tarafından mimlenmesinden başka işe yaramaz.

Yasal yollardan haklarını alamayınca Emiliano Zapata, kardeşi Eufemio Zapata (Anthony Quinn) ile birlikte Meksika'nın güneyinde bir isyanı başlatırlar. Meksika'nın kuzeyinde de aynı şekilde Pancho Villa (Alan Reed) ayaklanmıştır. Her iki isyancı da naif reformcu Francisco Madero (Harold Gordon)'nun liderliği altında güçlerini birleştirirler. Sonunda Diaz ülkeyi terketmek zorunda kalır ve yerine Madero geçer. Madero iyi niyetli ve inançlı bir reformcudur ama işleri kısa sürede çözecek gibi gözükmemektedir. Zayıf karakterli bu lider Zapata'nın köylülerinin toprak sorununa köklü bir çözüm getiremediği gibi hemen General Huerta (Frank Silvera)'nın etkisine girer. Durumdan hoşlanmayan ve kendine sunulan nimetleri de geri tepen Zapata güneye, bölgesine geri döner. Bir darbeyle Madero'yu öldürüp idareyi ele alan General Huerta Zapata'nın peşine düşer ama Zapata'ya yenilir.

Artık General rütbesi almış olan iki devrimci, Zapata ve Pancho Villa merkezde buluşurlar. Zapata'ya saygı duyan ve onun gerçek bir lider olacağına inancı tam olan Villa, ülkenin başına geçmekte çekimserdir. Pancho Villa'nın ısrarı ile bir süreliğine ülke yönetimini alan Zapata'nın, mevcut rejimin de en az öncekiler kadar yozlaşmış olduğunu anlaması uzun sürmez. Politik veya askeri gücü eline geçirenlerin, uğruna savaştıkları halkı unutup, tıpkı devirdikleri despot liderler gibi halka zulmetmeyi sürdürdüklerine şahit olur. Kendi bölgesinden gelen bir köylü heyetini kabul ettiğinde onlardan kardeşi Eufemio Zapata'nın bölgesinde diktatör kesildiği ve kendi kanunlarını uyguladığını, köylülerin topraklarına ve hatta kadınlarına el koyduğunu öğrenir. Bıkkın bir şekilde sorunla ilgileneceğini söyleyip köylüleri başından savmaya çalışırken filmin başındaki Diaz gibidir. Hatta köylülerden biri (Henry Silva) de tıpkı onun yıllar önce yaptığı gibi ısrarcı davranınca köylünün adını tıpkı Diaz'ın yıllar önce kendisine yaptığı şekilde kalemle işaretlerken birden kendine gelir. Herşeyi olduğu gibi bırakarak bölgesine döner ve kardeşinden hesap sorar. Kardeşi karısını elinden aldığı köylü tarafından gözlerinin önünde öldürülür. Kardeşinin haksız olduğunu bilen Zapata buna ses çıkarmaz.

Köylülere kendi topraklarını kendi silahlarıyla savunmalarını, bunu yaparken de sadece kendilerine güvenmelerini, asla liderlerden veya kurtarıcılardan medet ummamalarını salık veren Zapata mücadelesine kaldığı yerden devam ederken yalnız başına gittiği bir köyde kendisine tuzak kurulur ve delik deşik edilerek öldürülür. Tanınmaz hale gelmiş cesedi ibret için kendi köyünün meydanına bırakılır. Ancak köyün sağduyulu yaşlıları bu cesedin tanınmayacak durumda olduğunu ve Zapata'ya ait olmadığını yayarlar. Önemli olanın kişiler değil bir inanç sistemi olduğu yönündeki Zapata'nın öğretilerinin böylelikle hayata geçmiş olduğu anlaşılır.

OYUNCULAR:

Marlon Brando (Emiliano Zapata) , Jean Peters (Josefa Zapata) , Anthony Quinn (Eufemio) , Joseph Wiseman (Fernando) , Arnold Moss (Don Nacio) , Alan Reed (Pancho Villa)

ÖDÜLLER:

 • 3.1 Oscar Ödülleri 1953
 • 3.2 BAFTA 1953
 • 3.3 Cannes Film Festivali 1952
 • 3.4 Altın Küre 1953
 • 3.5 Amerikan Yönetmenler Birliği Ödülü 1953