Kurgu Neden Yapılır?

 

 

Kalemle kalemtraş arasındaki ilişkiyi düşünün. Kurşunun etrafındaki ağacı sıyırarak, binbir güçlükte sivri mi sivri hale getirdiğiniz ucu… Ya da etrafı hafiften çürümüş peyniri rendeleyerek “kalan sağlar bizimdir” kısmına ulaştığınız anı. Tamam, teşbihte hata olmaz ama çekimlerde elzem hatalar olabilir. “Beni baştan yarat” konseptinin şah damarı kurgu, tam da “kamerayı gören insanların el sallama güdüsü”nün başladığı yerde Superman oluyor.

 

Bilgisayar başında gözlerimiz Japon balıklarına dönene dek, litrelerce kahve, çay ya da kola eşliğinde, bilgisayardan gelen can çekişme seslerini, ninni olarak algıladığımız zamanlarda bile aslında bu sorunun cevabını tamamen bulamayabiliriz. Ama yine de “Neden kurgu”?

Register to read more...

Temel Kurgu Bilgileri

 

 

Kurgu ,teknik anlamda çekilen görüntülerin kesilip biçilmesidir.Kurgu değişim demektir.

Kurgu sırasında,olayı, haberi, hikayeyi vb. en iyi anlatacak parçalar kesilerek belli bir tempo içinde sıraya dizilir. Kurgu işlemi ,sanılanın aksine bütün çekimlerin bitmesiyle değil, aksine çekimler sırasında hatta çekimler öncesinde planlama aşamasında başlar.

Ancak planlı çekimler gerçekleştirildiği takdirde başarılı sonuçlar alınabilir.

Kameramanda aynı zamanda iyi bir kurgucu olmak zorundadır.

Dr. Piragov’un ifadesiyle “Kendini hissettiren organ hastadır. ” Çekim sırasında kamera konumları, çekim ölçekleri, çekimin uzunluğu ve bunların kurguda nasıl birleştirileceği iyi planlanırsa kurguda fazla zorluk çekilmez.

Register to read more...