SURiYE KÜRDiSTAN'INDAN İKİ SİNEMACI

'Sinema halka sevdirilmeli'

Suriye doğumlu Ekram Kiro (33), sinema eğitimini Beyrut'ta tamamlamış. Burada oyunculuk ve yönetmenlik üzerine eğitim alan Kiro, 4 yıldır Almanya'da yaşıyor. Kiro'nun 14 dakikalık 'Gonglik' (Gonglik; İlkbaharda açan Kürtçe bir çiçek adı) adında bir kısa filmi ve Almanya'da yaşayan mülteci iki Kürt gencin hikayesinin anlatıldığı orta metraj bir filmi bulunuyor. Bu filmi için Almanya Kültür Bakanlığı'ndan destek alan Kiro, Almanlarla birlikte çalışmış. Roj TV'de yayınlanan Sinematek programında çalışıyor. Suriye'de yaşayan Kürtlerin müziği üzerinde bir belgesel yapmak isteyen Hidou, ayrıca Mano Khalil gibi kimi yönetmenlerin setlerinde çalışmış. Hidou ciddi bir sinema potansiyeli taşıyan Kürtlerin bu alanda söz sahibi olmaları için Güney Kürdistan Hükümeti'nin genç sinemacıları desteklemesi gerektiğini belirtiyor.

 

Kiro'ya göre üretimin önündeki en büyük engel, bütçe sorunu. Şu anda uzun metrajlı bir film projesi üzerinde çalışan Kiro, önümüzdeki aylarda filmi çekmeyi planlıyor. Film, 1970 yıllarında Türkiye Suriye sınırının ikiye böldüğü bir köyün hikayesine dayanıyor.

Kiro, Kürt sinemasında gelişmelerden umutlu ama yeterli olmadığını da ekliyor. Bu alanda Kürtlerin yeni olduğunu belirten Kiro, tüm ulusların bir sinema piyasasının olduğuna dikkat çekiyor. Ancak yine de Kiro, kısa bir zamanda Kürtlerin de böyle bir piyasasının oluşacağına inanıyor. Her şeyden önce halka bu sanatın sevdirilmesi gerektiğini söyleyen Kiro, sinemanın gelişimi için öncelikle olanın bu olduğunu belirtiyor. Genç Kürt sinemacıların önündeki en büyük engelin tanınmamaları olduğunu belirten Kiro, tekelleşmiş sinema piyasasında varolmanın zorluğuna değiniyor. Yaptığı her filmde Kürt kültürümü yansıtmaya çalıştığını anlatan Kiro, Avrupa'da yaşayan tecrübeli Kürt yönetmenlerin gençlere ön açıcı olmaları gerektiğini belirtiyor.

'Genç sinemacılar desteklenmeli'
Suriye'nin Afrin kentinde doğan Ekram Hidou (33), Almanya'nın Hannover kentinde yaşıyor. 7 yıldır sinemayla uğraşan Hidou, Berlin Film Akademisi'nde kameramanlık ve montaj eğitimi almış. Küçük yaşlardan itibaren fotoğraf çekmeye başlayan Hidou, hikayelerine fotoğraf makinesinin yetmediğini anladığında, eline kamerayı almış. Hikayeleri yazı ya da fotoğraflarla anlatamayacağını belirten Hidou, hikayelerini sinemanın diliyle anlatmak istiyor. 'Almanya'ya geldiğimde ilk hedefim sinema okumaktı' diyen Hidou, bunun için gerekli koşulların sağlanması ile ilk iş sinema okuluna kayıt yaptırmış. Kürtler için sinemanın yeni bir alan olduğunu belirten Hidou, dünya sineması zirveyi yaşarken, Kürt Sineması için henüz bir piyasanın oluşmadığını söylüyor. Ancak son dönemlerde ciddi bir sayıda Kürt yönetmen ve oyuncunun yetiştiğini söyleyen Hidou, sinemanın bu halkın dili olması için etkili bir sanat olduğunu vurguluyor. 

Facebook'ta Paylaş