4 parçalı Kürt sineması ilk kez bir araya geliyor

4 parçalı Kürt sineması ilk kez bir araya geliyor
Coğrafik olarak Kürtlerin 4 ayrı parçaya bölünmüş olması nedeniyle sinemanın da aynı şekilde parçalanmış olması Kürt sineması kavramının da oturması önünde büyük engel oldu. Bu doğrultuda Diyarbakır’da düzenlenecek olan konferansla Kürt sineması ilk kez bir ayara gelerek çözüm arayışları geliştirecek.

Diyarbakır Sanat Merkezi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile İsveç Konsolosluğu’nun destekleriyle 4-13 Aralık 2009 tarihleri arasında, ”Uluslararası Kürt Sineması Konferansı” düzenlenecek. Filmlerin gösterildiği, film okumalarının yapıldığı, dünyanın değişik yerlerinden akademisyen, yönetmen ve sinemacıların katıldığı metodolojik ve tematik iki oturumla Kürt sinemasındaki gelinen aşama, sorunları ve teorileri tartışılacak. Konferans bu çerçevede kavramsal bir arayışın kapılarını da aralamayı hedefliyor.


Bu amaçla 4-11 Aralık tarihleri arasında “6 Coğrafya 6 Film” başlığı altında Yarım Ay(Bahman Qubadi), Mın dit(Miraz Bêzar), Herman(Hısen Hesên Elî), Küçük Özgürlük(Yüksel Yavuz), David ve Leyla (Jalal Jonroy), Sıfır Kilometre(Hîner Saleem) filmlerinin gösterimlerinin yanısıra filmler üzerine yönetmen ve film eleştirmenlerinin katılımıyla film okumaları gerçekleştirilecek.Hîner Saleem, Hîşam Zaman, Miraz Bêzar, Hısen Hesên Elî’nin konuşmacı ve Mustafa Gündoğdu’nun moderatör olarak yer alacağı ilk oturum 12 Aralık 2009, Cumartesi günü saat:13.00’te Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştiriliyor. “Bir Soru Olarak Kürt Sineması” başlığı altında gerçekleştirilecek olan ilk oturumun ardından ikinci oturum ise 13 Aralık pazar günü saat: 13.00’te “Kürt Sineması’nı konumlandırmak” başlığı altında gerçekleştirilecek. Söz konusu oturumda Jalal Jonroy, Tim Kennedy, Yüksel Yavuz, Hamid Dabaşi, Ayça Çiftçi konuşmacı olarak Devrim Kılıç ise moderatör olarak yer alacak.

Avrupa’da düzenlenen bazı festivaller kapsamında “Kürt Sineması”na ilişkin bazı tartışma ve değerlendirmelerin yapıldığı, filmlerin gösterildiği bilinen bir gerçek, ancak bilinen o ki, Kürtlerin en çok yaşadıkları coğrafya olan Türkiye’de ve Diyarbakır’da böylesi bir çalışma ilk defa yapılıyor olacak.

3 Aralık 2009, Perşembe günü Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir’in katılımıyla Avrupa Sineması’nda saat: 17.00’deki Bahman Ghobadi’nin “Yarım Ay” film gösterimin ardından gerçekleşecek olan resepsiyona ve gerçekleştirilecek olan etkinliklerle konferans start alacak.