Maxmur Kampı film oldu

ZÜRİCH - Film Mahmur kampında yaşanan zorluklar ve parçalanmış yaşamları konu ediniyor. 

Türkiye’de yüzlerce köyün boşaltıldığı ve binlerce insanın da kaybedildiği 1993-94 yıllarında devletin baskılarını protesto eden binlerce Kürt yürüyerek Güney Kürdistan’a geçerek Maxmur kampına yerleşti. Şuana kadar Türkiye- Irak- ABD ve BM arasında birçok kez pazarlık konusu yapılan ve her defasında boşaltılacak mı yoksa kalacak mı? diye gündeme gelen kamp bu kez film konusu oldu.

ALMAN GAZETECİNİN MAXMUR ZİYARETİ

Maxmur Mülteci Kampı’nda yaşayan binlerce kişinin yaşadığı zorlukları konu alan ‘Jenura’ filmi Maxmur’a her yıl giden Alman gazeteci Angelina’nın son gidişinde karşılaştığı manzarayı konu ediniyor. Daha önceki gelişinde fotoğraflarını çektiği kişileri ziyaret etmek için Mahmur’a gelen Angelina, kendisini hiç ummadığı bir trajedinin içinde bulur.

Kavurucu çöl sıcağı altında hayatlarını yeniden kurma çabasında olan binlerce insanı bekleyen zorluklar, sadece çöl sıcağı, barınma ve susuzluk değildir. Film; toprakları topraklarından olan ve bir çölde yasam mücadelesi veren küçük Jenura ve akrep avcısının hayatlarından kesitler sunuyor. 


GALASI ZÜRİCH’TE YAPILACAK

Yönetmenliğini Yakup Kamay’ın yaptığı Jenura filmi önümüzdeki haftalarda Zürich’te yapılacak olan Gala’nın ardından Enternasyonal Film festivallerine katılacak. 

 

Rüstü Demirkaya