'Bawke' on yılın en iyi filmi!

 

 

Kürt yönetmen Hisham Zaman’ın filmi ‘Bawke’ Norveç’te 2 bin film, arasında son on yılın en iyi filmi seçildi. Film, sınırlar arasında sıkışmış Kürt bir baba ve oğlunun öyküsünü irdeleyerek, mültecilerin sorununa dikkat çekiyor. 

Hisham Zaman’ın “Bawke” isimli kısa filmi Norveç’te Rushprint isimli sinema dergisi tarafından yapılan araştırmada, 2000 ile 2010 yıl arasında, çekilen 2 bin film içinde en iyi on film seçildi. Norveç’in ilk on listesinde, Hisham Zaman’ın “Bawke” filmi birinci seçilirken, Ole Giaever’in “Tommy” isimli filmi ikinci, Charlotte Blom’un “Kokos” isimli filmi de üçüncü seçildi. Yarışmada, 2006 yılında Oscar kazanan Torill Kove’nın “Danimarka’lı Şair” isimli filmi ve “Grullpalme” kazanan Bobbie Peers’ın filmi,”Sniffer” ise ilk ona girmelerine rağmen arka sıralarda kaldılar. Ödüller, Oslo’da düzenlenen bir geceyle sahiplerini buldu. Törende konuşan Kürt yönetmen Hisham Zaman, ödülün kendisi için önemli olduğunu belirterek, ‘’Bawke filmi hayatımda çok önemli bir yer alıyor” dedi. 

SINIRLAR ARASINDA SIKIŞMIŞ BİR HİKAYE: BAWKE

“Bawke” filmi Kürt yönetmen Hisham Zaman’ın ilk kısa metrajlı filmi ve 2005 yılında Norveç’te çekildi. Şimdiye kadar 50 civarında uluslararası film festivalline katılan “Bawke”, 40’tan fazla ödül alarak, dünya çapında aynı zamanda bir rekorda kırdı. 

15 dakikalık olan film, Kürt bir baba ile küçük oğlunun sürgün hikayesini irdeliyor. Sınırlar arasında sıkışmış insanların hikayesini kısa bir zamana sığdıran yönetmen, bir trajediye dikkat çekiyor. Baba, polisler tarafından geldiği ülkeye geri gönderilmek istenince küçük oğlunu Oslo’da bırakıyor… Film, bu bilinmezlikler içinde sona eriyor. 

İsveç’in genç yetenekleri arasında yer alan yönetmen Ole Giaever’in 12 dakikalık “Tommy” isimli filmi de dağların arasında yaşayan iki arkadaşının hikayesini anlatıyor. Filmde, dostluğa vurgu yapılarak, kapitalizmin günümüzde aşındırdığı ilişkilerini hedef alınarak, eleştiri okları yönetiliyor. 2006 yılında Grimstad Altın Sandalye Kısa Film Festivali’nde in “İyi Nordic Kısa Filmi” ödülünü alan kadın yönetmen Charlotte Blom’un “Kolos” isimli filminde de iki sevgilinin hikayesi beyaz perdeye yansıtılıyor.
‘2 BİN FİLM ARASINDA BİRİNCİ SEÇİLMEK SEVİNDİRİCİ’

Hisham Zaman şu anda da başka bir sürgün hikayesi üzerine çalışıyor. Çekimleri Güney Kürdistan’da başlayan “Soran Way” (Soran’ın yolculuğu) filmi de Kürdistan’dan Avrupa’ya uzanan bir gencin yol hikayesini anlatıyor. 

Hisham Zaman, aldığı ödülü kendisi için önemli olduğunu söyledi. 2000 bin film arasında birinci seçilmenin sevindirici olduğunun altını çizen yönetmen Zaman,“Bawke benim ilk filmim. Ben bu film ile birçok şey öğrendim. Onun için benim hayatımda önemli bir rol oynuyor” diyor. 

Filmi çekmeden önce çok sayıda Kürt mülteciyle konuştuğunu anlatan Zaman, devamla şunları söylüyor: ‘’Mültecilerle görüşüp onlarla yaşadım. Bütün bunların sonucunda böyle bir senaryo ortaya çıktı. Sadece bir kişinin hikayesi yok. Binlerce Kürt mültecinin hikayesi var. Amacım burada, sistemlerin acımasızlığını ve bunların karşısındaki mağdur insanların çaresizliğini yansıtmaktı.” Filminin şuana kadar onlarca film festivalinde gösterildiğini hatırlatan Zaman,” Bütün dünyada 40 civarında ödül aldı. En Norveç’te son on yılda en iyi filmi seçilmesi oldukça sevindirici” diyerek, mutluluğunu dile getirdi.

Ali Güner