'Eğer ölürsen seni öldürürüm' sinemalarda

 

Kürt yönetmen Hiner Saleem’in "Si tu meurs, je te tue" (Eğer ölürsen, seni öldürürüm) filmi 23 Mart’ta Fransız sinemalarında gösterime giriyor. 

Ödüllü yönetmen Hiner Saleem’in komedi filminde Golshifteh Farahani, Mylène Demongeot, Jonathan Zaccai, Özz Nüjen, Menderes Samancilar, Billey Demirtas, Jane Birkin ve Nazmi Kirik rolleri paylaşıyor. 
 

 

23 Mart’ta Fransız sinemalarında gösterime girecek olan bir saat 28 dakikalık filmin öyküsü şöyle: “Hapisten çıkan Philippe (Jonathan Zaccai), Iraklı bir suçluyu arayan Kürt Avdal (Billey Demirtas) ile karşılaşır. Her iki kişi dostluk bağları gelişir. Fransa’da kalmayı hayal eden Avdal, nişanlısı Siba’yı Paris’e getirme sözü vermiştir. Ancak aniden Avdal ölür. Philippe, cenaze törenini hazırlamakla baş başa kalır. Siba Paris’e geldiğinde nişanlısının öldüğünü öğrenir… Bir grup Kürt tarafında karşılanan Siba, bu vesileyle Philippe ile tanışır. Bu arada Avdal’ın babası da Paris’e gelir…”

HİNER SALEEM

Güney Kürdistan’ın Akre kasabasında doğan Saleem, topraklarını 17 yaşında terk etti, İtalya'da öğrenim gördü ve üniversitede okudu. Daha sonra halen yaşamakta olduğu Fransa’ya yerleşti. 1992 yılında Körfez Savaşı sonrası Güneyli Kürtlerin yaşam şartlarını çektiği film Venedik Film Festivali’nde gösterildi. 1998’de ilk filmi olan “Vive la marie… et la liberation du Kurdistan” tamamlandı, ikinci filmi “Passeurs de rêves” ise 2000 yılında gösterime girdi. 2003’de gösterime giren “Votka Limon” filmi Venedik Film Festivali'nde San Marco Ödülü'nü aldı. 2005 yılında dönemin Fransa Kültür Bakanı Renaud Donnedieu de Vabres'den “Chevalier des Arts et Lettres” (Sanat ve Edebiyat Şovalyesi) unvanını aldı.”Le Fusil de mon père” (Babamın Tüfeği) isimli hatıralarını içeren kitabı ise 2004 yılında Fransızca ve İngilizce olarak basıldı.