'Press'e Kürtler ile solcuların ilgisi zayıf'

 

Konuk yazar: Ruken Adalı

 Press filmi, 18 Mart'tan bu yana çeşitli sinema salonlarında gösterimde. Sinema izleyicisinin ilgi gösterdiği filme, Press'in hedef kitlesi olan Kürtler ve solcuların ise sinema salonlarında ilgisi zayıf. Yönetmen, “Filmi hedef kitlesiyle buluşturmak için demokratik kitle örgütleriyle organizasyonlar yapacağız” diyor.

1990'lı yıllarda Diyarbakır'da Gündem gazetesini halkla buluşturan gazetecileri anlatan Press filmi, 18 Mart gününden bu yana sinema salonlarında gösterimde. İzmir'e bir hafta geç gelen filmin yönetmeni Sedat Yılmaz, dün akşam İzmirli sinemaseverlerle buluştu. 

Yılmaz, etkinlik öncesinde, “filme izleyici ilgisi ve filmin etkisi” üzerine ANF’nin sorularına yanıt verdi. Filmin, hedef kitlesinin hem festivalleri takip eden sinema izleyicisi hem de Kürtler ile solcular olduğunu anımsatan Yılmaz, şunları söyledi: “Gelen raporlara göre, sinema izleyicisi diye tanımladığımız, belirli sinemalarda film izleyen, festivalleri ve gazetelerin sinema eklerini takip eden kesim, Press'i sinema salonlarında izliyor. Ancak, o sinema izleyicisinin dışında Kürtlerin ve solcuların filme ilgi göstereceğini düşünüyorduk. Bu anlamda beklentimiz gerçekleşmedi. Daha çok sinema izleyicisi dediğimiz kesim filmi izlemeye gidiyor.”

Yönetmen Sedat Yılmaz, “Neden böyle oldu?” sorusuna ise şu yanıtları verdi: “Filmden haberdar olmamak gibi bir durum yok. Medya filme çok ilgi gösterdi, dolayısıyla insanlar bu filmden haberdar. İzleyenlerden gelen geri bildirimlere göre, izleyenler de filmden memnun. Bu durumda başka nedenler var: Birincisi, film vizyona girdiğinde Kürt bölgesinde Newroz haftasıydı. Bölge oldukça hareketliydi. İkincisi ise, ulaşmaya çalıştığımız kitle esasında sinema izleyicisi değil. Sinemaya gitmeyen kitlenin sinemaya gitmesini amaçlıyorduk. Bu henüz gerçekleşmedi. Diyarbakır’da geçen ve Gündem gazetesinin öyküsünü anlatan, yani doğrudan doğruya kendi öykülerini bulacakları bir filme gidebileceklerini umuyorduk bu gerçekleşmedi.”

“ÖZEL ORGANİZASYONLAR YAPILABİLİR”

Yılmaz, filmi, hedef izleyici kitlesiyle buluşturabilmek için, kitle örgütlerinin organizasyonlarıyla toplu gösterimlerin yapılabileceğini söyledi.

Press filmine yaygın medyanın ilgisi de yüksek oldu. Yönetmen Sedat Yılmaz, medyanın bu ilgisinde, filmin festivallerde ödül almasının yanı sıra asıl nedenin basın özgürlüğü ile ilgili bir tartışmanın üzerine denk gelmesinin önemli olduğu görüşünde. 

Yılmaz, “Ayrıca, medyadan herhangi birinin filmi izleyip beğendiğini söylemesi de medya ilgisini artırıyor. Film sadece propagandaya dönük bir film olsaydı, basın özgürlüğü tartışmalarına denk bile gelse, öne çıkartmazlardı filmi... Hem basın özgürlüğüne denk gelmesi, hem de onlar açısından kabul edilebilir bir noktada olması da etkili” dedi.