Temel Dijital Kurgu Programları

 

 

Bu yazıda en çok kullanılan dijital kurgu programlarını, temel özelliklerini ve gerekli sistem özelliklerini inceleyeceğiz.

 

a) Premiere Pro

 

Adobe’un, 7.0 versiyonuna kadar standart kullanıcı ihtiyaçlarına karşılık veren özellikleriyle geliştirdiği Premiere, yaklaşık bir yıldır profesyonel kullanıma da hitap eden Premiere Pro ile piyasada…

 

Premiere Pro’nun en çok gözdolduran özelliği, tartışma götürmeyecek şekilde high definiton desteği. Ayrıca EDL’ lerle (edit decision list) çalışıyorsanız hanenize gün doğdu. Premiere, sağladığı EDL import/export desteğiyle Avid’in tahtını sallıyor.

 

Programın arayüzü, video montaj yazılımlarına, özellikle de Final Cut’a alışkın olanlar için fazlaca can sıkmadan kullanılabiliyor. Premiere’in single ya da multiple track üzerinde çalışma opsiyonu bu versiyonda da var. Capture ettiğiniz görüntülerin saklanmasını kolaylaştıran ayrıntılı depolama (bin) sistemi de uzun ve detaylı projeler üzerinde çalışmayı “cehennem azabı” olmaktan çıkarıyor.

Register to read more...

Adım Adım Dijital Videoya Giriş

 

İlk Adım

Diital Video Edit için bilgisayarınız ve görüntü kaynaklarınızla uyumlu çok sayıda yazılım ve donanım seçenekleri mevcut. Uygulayacağımız örnek proje, günümüzde oldukça yaygınlık kazanmış olan ve giriş seviyede oldukça ekonomik şekilde erişilebilir ve yüksek kalite sunan DV tabanlı bir örnek kurgu seti baz alınarak Adobe Premiere ile hazırlandı. Bu ortama temel anlamda alışmanız için bence gereken ortalama süre 1-2 gündür. Hemen sonrasındaysa programın tüm özelliklerini bilmeseniz bile hayal etiğiniz bir çok şeyi zevkle hayata geçirecek, uykusuz geceler geçireceksiniz.

Yemek için gerekli malzemeler:

1) DV kayıt yapan bir video kamera.

2) Bir bilgisayar.

 Mümkünse en az 512MB RAM, bolca HD kapasiteli, Firewire girişli bir Mac veya Windows PC.

3) Yeterli uzunlukta bir Firewire kablosu.

4) Bir video monitör (Opsiyonel).

Evdeki scart veya AV girişli bir TV'yi de monitör olarak kullanabilirsiniz.

5) Sesleri duymak için stereo aktif speaker.

Register to read more...