Zeki Demirkubuz`dan Cirkinden Güzele Bir ic Bakis-KISKANMAK

Yönetmen: Zeki Demirkubuz

Senaryo :Zeki Demirkubuz

Yapımcı :Zafer Çelik

Görüntü yönetmeni:Emre Erkmen

Sanat yönetmeni:Nilüfer Çamur Giritlioğlu

Kostüm tasarım:Ceylan Şenbark

Ses efektleri: Suat Onur Ayas

Özel Efektler:Cihat Parlak

Tür: Dram

Yapım: Türkiye 2009 (Renkli)

Dil:Türkce

 


Ünlü yönetmen Zeki Demirkubuz'un, Nahid Sırrı Örik'in romanından aynı adla sinemaya uyarladığı "Kıskanmak", 1940'lar Türkiyesi'nde iki kadının mücadesini konu ediyor ve 'çirkinliğin güzellikten intikamı' merkezine alıyor. Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önemli yazarlarından Nahid Sırrı Örik'in sinemaya uyarlanan bu ikinci romanı. Daha önce Sultan Hamid Düşerken romanı sinemaya uyarlanmıştı.

Alımlı ve güzel bir kadınla, fiziksel olarak kendini pek de beğenmeyen Seniha'nın mücadelesini anlatan "Kıskanmak" bir dönem filmi ve Zeki Demirkubuz'un imza attığı en yüksek bütçeli film.

Kıskanmak romanından Yıldırım Türker şöyle bahsediyor: “ ‘Kıskanmak’, güzelliğin sıradan faşizmi üstüne bir haykırıştır. Ya da çirkinliğin intikamı. Ama yanılmıyorsam, beni en çok sarsan, Nahit Sırrı’nın Türk romanında, hele o zamanlar asla denenmemiş bir durumu yansıtmadaki başarısıdır. O, bir sürüklenme halini anlatır. Bir kimsesizliği. Bir tutunamamışlığı. Seniha, sürüklenmeye; o hayatın akışında bir özne olamayanın neredeyse yarı düşsel varoluşuna bir son verebilmek için kötülüğe sarılır.

İnsan doğasını, özellikle de karanlık yönünü çok başarılı şekilde ele anlatmasıyla tanınan Zeki Demirkubuz'un elinden çıkan; karakterlerin tüm ruhlarının, 'kıskançlıkları'nın elle tutulacağı sıkı bir film izlemeye hazır olun...

Facebook'ta Paylaş