Nelson Mandelanin Hapis Hayatina Bir Gardiyanin Gözünden Bakis:Özgürlügün Rengi

Orjinal Adı: Goodbye Bafana

Yönetmen: Bille August
Oyuncular: Joseph Fiennes, Dennis Haysbert, Diane Kruger, Shiloh Henderson

Senaryo: Greg Latter
Görüntü Yönetmeni: Robert Fraisse
Müzik: Dario Marianelli
Kurgu: Hervé Schneid
Tür: Biyografi - Dram - Tarih
Süre: 140 dk.
Yapım: 2007 - Almanya/Belçika/Güney Afrika/İngiltere
Gösterim tarihi: 27 Temmuz 2007
Resmi Web Sitesi:  www.goodbyebafana.com“Fatih Pele” ve “Ruhlar Evi” gibi filmleriyle tanınan Bille August, yeni filmi Özgürlüğün Rengi”nde (Goodbye Bafana) 20. yüzyılın en önemli figürlerinden birisi olan Nelson Mandela’nın çevresinde geçen bir hikâyeyi ele alıyor. Zencilerle, beyazları toplumun her alanında birbirinden ayıran Aparthayd yasasının geçerli olduğu 60’lı yıllarda başlayan öykü, James Gregory’nin kendi yaşam öyküsünü anlattığı “Goodbye Bafana” adlı kitabından uyarlandı.

 

“Aşık Shakespeare” filminden tanıdığımız Joseph Fiennes’ın, James Gregory’yi canlandırdığı filmde, James’in eşi Gloria rolünde ise “Truva” ve “Ateşkes” filmlerinden tanıdığımız Diane Krüger yer alıyor. Filmde 27 yıllık mahkumiyet hayatı anlatılan Nelson Mandela’yı ise televizyondaki ’24’ dizisinden tanıdığımız Dennis Haysbert canlandırıyor. 2007 Berlin Film Festivali’nde yarışmalı bölümde gösterilen film, festivalden Barış Ödülü ile dönmüştü.

Ülkede yaşayan zencilerin durmaksızın kötü muamele gördüğü ve iki ırkın arasında devlet eli ile çizilmiş derin bir ayrımın bulunduğu Güney Afrika’da yaşayan James Gregory (Joseph Fiennes) bir hapishanede gardiyanlık yapan sıradan bir askerdir. James ve karısı Gloria’nın (Diane Kruger) hayatı bir gün ansızın gelen bir terfi haberi ile değişir. James’in başka bir hapishaneye tayini çıkmıştır ve Nelson Mandela’nın (Dennis Haysbert) gardiyanlığını yapacaktır. Zencileri ülkeyi tehdit eden en önemli unsur olarak gören James’in fikirleri Mandela ile vakit geçirdikçe değişmeye başlar. James’in Mandela ve ailesine yakınlık gösterdiğini düşünen üsleri durumdan rahatsız olurlar. Mandela’nın 30 yıla yayılan özgürlük mücadelesi, James ve ailesi için de zorlu bir yolculuğa dönüşür.

Facebook'ta Paylaş