“Ne zaman bir yuva kurduysak yıktılar…”


Filmin Künyesi: Orijinal adı: Jenin Jenin
Türkçe adı: Cenin Cenin
Yönetmen: Mohammed Bakri
Senaryo: Mohammed Bakri
Yapımcı: Mohammed Bakri
Yapım Yılı: 2002
Tür: Belgesel/ Dram
Süresi: 54 dakika
Mohammed Bakri bu film ile, İsrail-Filistin arasında bitmek bilmeden yaşanan şiddetin izlerini sürüyor.Aynı zamanda tiyatro oyuncusu olan Bakri, İsrail devleti içinde yaşayan bir Filistinli. Bu nedenle süregiden çatışmayı kendi kimliğinde derinden yaşıyor. Yönetmenin oyuncu kimliği filme yansıyor. "Cenin Cenin"de sahnelenen oyunundan parçaları ve savaş görüntülerini paralel bir anlatımla sunuyor."Israil ordusunun, Cenin kampına düzenlediği saldırıdan kısa süre sonra, büyük riskler alınarak çekilen Cenin Cenin" belgeseli, pek çok açıdan bir ilkFilm, Arte kanalı tarafından yapım programına alındığı halde, politik nedenlerle son anda programdan kaldırılmış ve Fransa'da ciddi polemiklere neden olmuştu. Katıldığı bir çok festivalde de benzer durumlar yaşayarak; olaylı ve hakkında konuşulan, sert bir film olarak dikkatleri üzerine çekti.

 

Filmin çekimleri sırasında, kampa yapılan saldırıda yaklaşık 50 kişi öldürülürken; İsrail askerlerinin saldırısı sırasında kampın büyük bölümü yıkılarak; içeriye yapılacak tüm girişler- tıbbi yardım birimleri, Kızılhaç ve gazeteciler de dahil olmak üzere- durdurulmuştu. Birleşmiş Milletler'in araştırmak üzere görevlendirdiği komisyon da içeri girişleri engellenenler arasındaydı.

Bu çekim serüveninde; prodüksiyon amiri İyad Samoudi İsrail askerleri tarafından öldürüldü.

"Cenin Cenin" bir yandan yaşanan kuşatılmışlığı, çaresizlikten gelen yıkımı, öfkeyi, unutulmuş olma acısını, travmaları yansıtırken, bir yandan da dayanma gücünü hatırlatmaya çalışıyor. Böyle bir olaya birebir tanıklık eden kamerasıyla önemli bir belgeleme sorumluluğunu yerine getiriyor. Zaman zaman sert bir dile bürünen tanıklıklar, izleyiciye derinden dokunuyor.

 

Facebook'ta Paylaş