yaşasın kadınlar! yaşasın devrim! yaşasın devrim!

İspanyol kadınlarının Franko faşizmine karşı örgütlendiği savaşı anlatıyor Libertarias….Tarih 19 Temmuz 1936. Barselona yakınlarında bir kasabada devrim henüz başlıyor. Genç ve masum bir rahibe olan Maria (Ariadna Gil) savaş başlayınca manastırdan kaçarak bir geneleve sığınıyor. Burada fahişeleri serbest bırakmak isteyen Libertarias adlı bir grupla karşılaşan ve insanlarla dost olan Maria, liderleriyle birlikte köle gibi diz çöküp yaşamaktansa başkaldırarak cepheye gitmeye karar veriyor. Cephede savaşın soğuk gerçekleriyle karşı karşıya kalan Maria, reformist bir rahip sayesinde (Miguel Bose) aşkı omuz omuza savaştığı arkadaşları sayesinde gerçek dostluğu öğreniyor. Çok geçmeden, bir dönem inandığı herşeyden şüphe etmeye başlayan Maria’nın öyküsü..
1996 yapımı; anarşist bir kadın grubunun sağcılarla olduğu kadar, yanyana durdukları erkeklerle ve militaristlerle mücadelesini anlatan bir film.
bir sahnede heyecanlı adımlar ve neşeli bir marşla ekrandan geçiveren 10-15 tane beyaz önlüklü adamın ellerinde tuttukları pankart anarşizmin ispanya’da ne kadar da ait olması gereken kişiler tarafından, nasıl da kendiliğinden, nasıl da büyük bir içtenlikle sahiplenildiğini göstermektedir:” barselonalı berberler devrimi destekliyor”
kadın, cepheden dönen bitkin erkekleri tedavi etmelidir.özgür kadın, tehlikeye karşı ancak kadınların da silahlı mücadelede yerlerini almalarıyla karşı koyulabileceğini sürekli vurgular.
concha!
bunu bana bırak! bir kere konuşayım! yanlış olan nedir? görülüyor ki, savaştığımız için biz deliyiz.ben açıklayacağım,kulaklarınızı iyi açın.
biz, devrimin neden nüfusun sadece yarısının elinde olduğunu anlamıyoruz.bizler anarşistleriz fakat aynı zamanda kadınız ve kendi devrimimizi yapmak istiyoruz.erkeklerin bunu bizim için yapmasını istemiyoruz.erkeklere göre hazırlanmış bir mücadele istemiyoruz çünkü her zamanki gibi biz s.kiliyoruz.dövüşmek istiyoruz, çünkü kendi payımıza düşeni talep ediyoruz.ve anlaşılmasını istiyoruz ki, biz şu halimizle mutluyuz ve evde örgü yapmamız koca bir hata olurdu.
ölmek istiyoruz! ama erkekler gibi ölmek istiyoruz,hizmetçiler gibi yaşamak değil! (butun salon alkışlamaya başlar)
alkışla rahibe.
unutma, ruhun bir kadının ruhu ve kadınlarla birlikte olmak zorunda.
-ne?
-alkışla!
canını sıkan ne?
yaşasın kadınlar! yaşasın devrim! yaşasın devrim! saragossa’ya!yaşasın özgürlük!saragossa’ya! yaşasın özgürlük!

Tür: Macera
Yapım: İspanya 1996 125 dakika (Renkli)
Yapımcı Firmalar: Lola Films, Lolafilms

Facebook'ta Paylaş