Özgürlük Yazarları


  
                      
Özgürlük Yazarları
23 yaşındaki idealist genç öğretmen Erin Gruwell (Hilary Swank), ilk ders günü için Wilson Lisesi’nin kapısından adımını atarken içine girmekte olduğu yepyeni dünyayı kucaklamaya hazırdır. Sınıfında çok çeşitli ırk ve toplum katmanlarından gençler –Afrika kökenli Amerikalılar, Latinler, Asyalılar, çocuk suçlular, çete üyeleri, yoksul çevrelerden gelen sorunlu öğrenciler- vardır. Hepsinin de günü yaşamaktan başka umudu, beklentisi kalmamış gibidir.


Gençlerin durumuna yüzeysel bakınca, paylaştıkları tek şey birbirlerine karşı nefretleridir. Okuldan çekip gidecek yaşa gelinceye kadar eğitim sisteminin deposunda oyalanmakta olduklarını kavramış gibidirler. Derslere aktif katılımı şiddetle reddettikleri gün gibi ortadadır. Buna rağmen Erin günlük bazda onların ilgisini çekebilmek için çeşitli yöntemler denemeye çalışır.
Ancak filmin odak noktasına getto gerçeklerinin gelmesi uzun sürmez. Erin’in sınıfındaki bir Latin çete üyesinin yakından tanıklık ettiği ırkçı kökenli çeteler çatışmasının yankıları ve Erin’in ders sırasında yasakladığı ırkçı karikatür yüzünden sınıfta ateşli tartışmalar başlar. Öğrenciler, genç öğretmeni kendilerini dinlemeye zorlarlar. İdealist gözlüklerini çıkartmasını, gençlerin sokaklardaki ilan edilmemiş savaş ortamından hayatta kalış hikayelerini dikkate almasını isterler.
Erin artık öğrencilerle iletişim kurmaya başlamıştır. Sınıfa öncelikle müziği ve bir başka tür gettonun edebiyatı kabul edilen “The Diary of Anne Frank”ı getirir. Bu basit araçlar sayesinde, hoşgörüsüz ortamın acısını çeken ve kendi topluluklarının dışındaki dünyayla sürekli mücadele halinde olan öğrencilerin gözlerini açmaya başlar.
Öğrencilerinin her birinin anlatacak hikayesi olduğunu anlayan Erin, onları kendi düşünce ve deneyimlerini anlatacakları günlük tutmaları için cesaretlendirir. Hikayelerini birbirleriyle paylaştıktan sonra öğrenciler paylaşılan deneyimin önemini ilk defa görmüş; 18 yaşında kendilerini bekleyen fırsat ve olasılıklara daha açık olmaya başlamışlardır.
Yaşanmış bir öyküden yola çıkan “Freedom Writers – Özgürlük Yazarları”, cesaretin, umudun ve hoşgörüsüzlük karşısında insan ruhunun yüceliğini anlatan esinlendirici bir hikayedir. Öğrencilerin tuttuğu günlükler sadece bir okul ödevi olmaktan çıkıp hayat kurtarma işlevi kazanırken Gruwell’in öğrencilerine bağlılığı hızla artar ve kişisel yaşamını hayal bile etmediği düzeyde etkiler.
Gercekten izlemeye deger bir film