Uluslararası Çehov Film Festivali

2010 yılında kutlanacak büyük Rus yazar Anton Çehov’un 150. doğum yılı anısına düzenlenen “Uluslararası Çehov Film Festivali” Moskova’da başladı.

“Çehov Merkezi” Kültür Fonu genel müdürü Yuri Akinşin, Çehov’un 150. doğum yılı öncesinde, Anton Pavloviç Çehov’un, Rusya ve diğer ülkelerin televizyon yayıncılığında, şu anda ne gibi bir yeri olduğunu görmek istediklerini bildirdi.

Yuri Akinşin, festivalde sunulmak üzere materyal toplayan organizatörlerin, Çehov’un hem Rusya hem de yurtdışındaki televizyonlarda varlığını sürdürdüğünü anladığını; kendilerine dünyanın 12 ülkesinden 47 çalışma gönderildiğini belirtti.

Filmleri belirlemekle görevli komisyonun 12 adet çalışma seçtiği; bu yapıtlar arasında, Ermenistan, Letonya, Estonya, Tacikistan, Özbekistan ve Rusya’dan dizi ve belgesel filmler bulunduğu belirtildi.

HANGİ FİLMLER VAR

Seçilenler filmler arasında, Letonya’dan “Çehov ve Riga” (Aleksandr Kirkil); Estonya’dan “Minu Anton Pavloviç Çehov” (Oleg Besedin, Nikolay Peçatnov) ile “Subboteya” (Aleksandr Tsukerman, Mihail Vladislavlyev); Rusya’dan “Eğer Bilseydim” (Anatolii Smelyanski), “Üç Gar – Üç Kız Kardeş” (Eduard Palmov), “Kabuğuna Sinmiş İnsanlar” (Eliso Tsintsabadze, Anastasiya Bukunova), “Çehov Adası” (Sergey Sadovski), “Çehov, Mahler, Berg” ve “Çehov, Üç Kız Kardeş” (Mihail Kazinik, Natalya Kugaşova), “Elveda, Doktor Çehov!” (Yevgeni Sokolov); Tacikistan’dan “Çehov” (Margarita Kasımova, İrina Umarova); Ermenistan’dan “Çar, Çehov’u Oynuyor” (Akop Gyurdjyan); Özbekistan’dan “Çehov Taşket’te” (Elena Çepurnova, Aleksandr Klepalov) bulunuyor.

Festivalin jüri başkanı ve Uluslararası Televizyon ve Radyo Akademisi Başkanı Anatoliya Lısenko, kendilerine gönderilen çalışmalarda “coğrafyanın genişliğinin ve kendi Çehov’unu bulmayı denemenin” kendisini çok şaşırttığını belirtti.

HERKES ÇEHOV FİLMİ YAPIYOR

Düzenlenen ilk festivalin, Çehov’un dünyaya bıraktığı mirastan bir kesit sunduğunu, eğer yazarın yıldönümü için düzenlenen ikinci bir festival olursa, kuşkusuz çok daha ilginç olacağını belirten Yuri Akinşin, “Çok sayıda televizyon programı, dizi film ve belgesel film, şu anda yapım aşamasında bulunuyor. Bu yüzden, bir sonraki yıl dönümünde, Çehov, çok geniş bir biçimde farklı ülkelerin televizyonlarında gösterilecek” diye konuştu.

Çarşamba günü başlayan festival bugün akşam yapılacak ödül töreniyle sona erecek.