iNCE CUMALi NiN YÖNETMENI HAYATINI KAYBETTi

iNCE CUMALi NiN YÖNETMENI HAYATINI KAYIP ETTi
İstanbul, 2 Mart 
Başrollerini Yılmaz Güney'in oynadığı "İnce Cumali" gibi unutulmaz filmlere imza atan yönetmen Yılmaz Duru vefat etti. Yılmaz Duru, yarın İstanbul Şişli'deki Teşvikiye Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Türkiye resmi haber ajansı AA’nın haberine göre, 1933 yılında Adana'da dünyaya gelen Duru, bir süre Amerika'da sinema televizyon ve dans üzerine eğitim aldı. Daha sonra Türkiye'ye dönerek, Tura Film adlı bir şirket kurarak yönetmenlik ve yapımcılığa başladı. 1965 yılında Orhan Kemal'in "Ekmek Kavgası" adlı romanını aynı adla sinemaya uyarlayarak yönetmenliğe başlayan Yılmaz Duru, senaryo çalışmalarının yanı sıra bazı film müziklerine de imza attı.
”Duru”, "İnce Memed Vuruldu", "Dövüşe Dövüşe Öldüler", "İnce Cumali",  ''Zalimler'', ''Erkekler Ağlamaz'' gibi filmlerin yönetmenliğini üstelenen Duru, 1967 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali ödülünü Zalimler filmiyle aldı. Duru, aynı yıl Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde de Zalimler filmiyle "En İyi Yönetmen Ödülü'nü almıştı. Çok sayıda ödülün sahibi olan Duru son olarak 1996 yılında "Dünya Kadınla Güzel" adlı filmin yönetmenliğini yapmıştı.