Stray Dogs - Şaşkın Köpekler

 

Tür : Dram 
Gösterim Tarihi : 23 Aralık 2005 
Yönetmen : Marzieh Meshkini 
Senaryo : Marzieh Meshkini 
Görüntü Yönetmeni : Ebrahim Ghafori ,  Maysam Makhmalbaf 
Müzik : Mohammad Reza Darvishi 
Yapım : 2004, İran / Fransa , 93 dk.


Oyuncular

Gol-Ghotai (Gol-Ghotai) , Zahed (Zahed) , Agheleh Rezaie (Anne) , Sohrab Akbari (Atef) , Jamil Ghanazideh (Kızgın gardiyan) , Agheleh Shamsollah (Kadın gardiyan) , Razeddin Sayyar (Yaşlı deli) , Maydeh Gol (Büyükanne)  
 
Savaş ve savaşın acısı… Bu döngüyü yaşayan herkes hak etmediği bir biçimde payına düşeni almıştır kuşkusuz. Ancak hiç kimse çocukların çektiği acıyı çekmemiş, dünyayı onların çaresiz gözlerinden görememiştir.

Gol-ghotai ve ağabeyi de savaşın acısını çeken yüzbinlerce çocuktan ikisidir. Gündüzleri sokaklarda dolaşıp çöplerden bulduklarıyla hayatta kalmaya çalışan bu iki kardeş, akşamları da annelerinin yanına hapishaneye dönen binlerce Afgan’dan farklı değildir.

Taliban rejiminin ardından gelen işgalle beraber yönetim değişmiştir, dolayısıyla kanunlar da. Artık çocuklar anneleriyle beraber hapiste kalamayacaktır. Yanlarında bir köpekle aç, gecenin karanlığında yapayalnız kalan iki çocuk için tek kurtuluş bir şekilde annelerinin yanına dönebilmektir. Tek çareleri hırsızlık olsa bile...