İnsan kalbinin bir macerası Camino

 

Camino bir aşk hikayesi. İnsan kalbinin bir macerasını konu alıyor. İnsanın bedensel sağlığı ile ruhun mutluluğunun kesiştiği bir dört yolu anlatıyor. 'Keyif ile korkunun, ışık ile karanlığın bir arada olduğu bir sapak...' Böyle anlatıyor filmini İspanyol yönetmen Javier Fesser. 

Henüz on bir yaşında bir hastane odasında hayata veda etmek üzere olan küçük bir kızı, Camino'yu (Nerea Camacho) anlatıyor film. Onu çevredeki her türlü kötülükten korumayı amaç edinmiş dini inançları baskın bir anne (Carme Elias), aynı ölçüde koyu inançlara ve kaderci düşünceye bağlı ama öte yandan kızına da aşık olan bir baba (Mariano Venencio) ve kırılgan, hayattan istifa etmiş bir abla (Manuela Velles).

Her şeyin her an değiştiği bir yaşta, Camino'nun başına, hayatında ilk kez tecrübe ettiği bir şey gelir: Aşık olur. Bu deneyimin tadını çıkarmaya yeni başlamıştır ki, ciddi bir hastalığın ilk belirtileri Camino'nun sağlığını etkilemeye başlar. Değişik bir tümör çeşidi Camino'nun sağlığıyla beraber hayallerini de hızla elinden almaya başlar. Daha sonrası çaresizlikten bile iyimserlik çıkarabilen Camino'nun kendine özgü dünyasıdır. Eli kolu bağlı baba, kızına Hazreti İsa'nın sevgisini aşılamayı görev edinmiş anne ve her İsa'dan söz edildiğinde aşık olduğu arkadaşı İsa'yı düşünen Camino... 

1964 doğumlu Javier Fesser, İspanya'nın çarpıcı yönetmenlerinden biri. 1996'da İspanya'da en çok ödül alan iki kısa film ona ait. İlk uzun metraj filmi 'El Milagro Dep. Tinto' En İyi Görsel Efekt dalında Goya Ödülü aldı. Şubat 2003'te ikinci uzun metraj filmi 'La Gran Aventura De Mortadelo y Filemon' da 2004 GOYA Ödülleri'nden dört ödülle döndü. 

'Çok ödül alan' yönetmenlerin giderek 'çok anlaşılmaz' yönetmenler olmalarından ürken bizim seyircimiz dehşete düşebilir; Fesser'in dolabı gerçekten de burada sayılamayacak kadar çok ödül dolu. Sadece 'Binta y La Gran Idea' isimli kısa filminin uluslararası festivallerde tam 88 ödül toplamış olduğunu söylersek sanırız durum anlaşılır. Olsun canım, umutsuz olmaya gerek yok. Hem iyi film yapmak hem de seyirci tarafından sevilmek mümkün; Fesser'in bu türden bir yönetmen olduğu söylenebilir. 

'Önyargılardan ve hatta genel anlamda yargılamaktan uzak bir film' diyor bize... İzleyip karar vermek en iyisi. Zaten işin doğrusu, bu hafta vizyona giren korku ve dehşet dolu diğer filmlerin listesine şöyle bir bakınca, en iyi ve en 'güvenli' alternatif bu gibi görünüyor. En kötü melek, en iyi şeytandan iyidir sonuçta! 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Javier Fesser
Senaryo: Javier Fesser
Müzik: Rafa Arnau / Mario Gosalves
Oyuncular: Nerea Camacho, Carme Elias, Mariano Venancio, Manuela Velles. 
2009'da En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Orijinal Senaryo dahil toplam altı dalda GOYA Ödülü.

M. Ender ÖNDEŞ-günlük