''Acımasız Tanrı''

 

 

Fransa, Almanya ve Polonya ortak yapımı olan Acımasız Tanrı/Carnage, Kate Winslet, Jodie Foster, Christoph Waltz gibi Oscar ödüllerine sahip usta oyunculardan oluşan kadrosuyla dikkat çekiyor. Usta oyuncu kadrosunun yanında, ödüllere boğulmuş çağdaş bir tiyatro eserinden uyarlanan filmin senaryosu da oldukça dikkat çekici. Gerçek zamanlı bir anlatımla, açılış sahnesi hariç bütün hikâyenin tek bir mekânda geçiyor oluşu, gerilimi başarılı bir şekilde yavaş yavaş tırmandırıyor.


Film, iki çocuk arasında başlayan bir kavgaya ebeveynlerin karışmasıyla başlayan bir gerilim üzerinden, üst sınıf bireylerin nezaketinin maskesini indirerek, ikiyüzlülüklerini teşhir ediyor. Bütün bunları yaparken, mizahla harmanlanmış ironik bir anlatım, eleştirinin derinliğini artırarak, filmi büyük bir keyifle izlenen bir seyirlik kılıyor.


Oyun her ne kadar Avrupa’da geçen bir hikaye olsa da senaryoya dönüştürülürken Polanski ve Reza, Brooklyn’de geçen bir hikayeye çevrilmesi gerektiğini düşünmüş. Yönetmen oyunun gerçek zamanlı akışını sinema versiyonunda birebir kullanmayı yeğlediğini çünkü bugüne dek sinemada bu tarz bir çalışma yapılmadığını da ekliyor. Oyundaki 90 dakikalık nefessiz yolculuk sinemada bu dört muhteşem oyuncuyla harika bir maceraya dönüşecektir. Tek mekanda geçen ve dördü de oyunculuk konusunda en büyük ödüllerle taçlandırılmış kadrosuyla filmin çekiminin en önemli özelliği başından sonuna dek tüm oyuncuların her çekimde sette olmasıydı.


Bu durum Yönetmen Polanski’nin ustalığını ortaya koymasına sebep olmuş. “ Böyle bir film çekebilmeniz için bir arada yaşayabilecek çok yetenekli ve sabırlı dört oyuncuya ihtiyacınız olduğu bir gerçek” diyor Polanski. “Dört karakter de faklı tarzlarda ve tretmanları oynaması gereken farklı karakterlerde oyuncular olmalıydı. Ben bu dört muhteşem oyuncuyu muhteşem bir harmoni içinde çalışmaları sayesinde harika bir uyum sağladım. Bu her yapımda başınıza gelmez.”