Irmak'tan bir anne ve oğul hikâyesi

'Babam ve Oğlum', 'Issız Adam' gibi fenomen

haline gelen filmlerin yönetmeni Çağan Irmak'ın yeni filmi 'Karanlıktakiler', 2 Ekim'de vizyona giriyor. 'Karanlıktakiler'de Irmak, bir anne ve onun oğluyla ilişkisini merkeze alıyor.

Başrollerini Meral Çetinkaya, Erdem Akakçe ve Derya Alabora’nın üstlendiği filmdeki baş karakter Egemen (Erdem Akakçe) 30’lu yaşlarını aşmış, bir reklam ajansında ofis boy olarak çalışan ve ilerleyen yaşına rağmen annesi Gülseren (Meral Çetinkaya) ile aynı evde yaşamak zorunda olan genç bir adam olarak karşımıza çıkıyor.

Annesinin zihinsel gelgitleriyle geçen bir hayat Egemen için, evlerinin içine gizlenmiş, belki de sadece onlar için hazırlanmış ufak bir cehennem gibi.
Gülseren içinse hayattaki tek varoluş nedeni oğlu Egemen. Onun için hayatın geri kalanı kendisini hapsettiği evinde yaşadığı bitmeyen bir huzursuzluk ve tedirgin bir ruh. Yanında olmasını istediği tek kişi olan oğlunun kendisinden ayrılmasına dair en ufak bir düşünce bile bir çılgınlık nöbetine girmesi için yeterli.
Tüm bu karanlık tablo Egemen’in tüm hayatını geçirdiği bu cehennemden uzaklaşarak, rahat nefes alabildiği, normal bir hayata yaklaştığı tek yer olan reklam şirketindeki patronu Umay’a (Derya Alabora) duyduğu ilgiyle iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor ve Egemen iki kadın arasında sıkışıp kalıyor.
‘Orta sınıf ahlakının yargısıyla hayatı biçimlenmiş bir anne ve cehenneminde annesiyle beraber yaşamak zorunda kalan genç bir adamın, bilerek ya da bilmeden ötekileştirdiklerimizin, zaman zaman ürküten, zaman zaman gerilimli ve biraz da komik hikâyesi’ diye tanıtılan film, Most Prodüksüyon yapımı. (Kültür Sanat)

Facebook'ta Paylaş