FİLM GİBİ KİTAP

 

  

  Olasılıksız

 

 Adam Fawer tarafından yazılmış ve 2005 yılında yayımlanmış bilim kurgu romanıdır. En iyi roman kategorisinin de aralarında olduğu çok sayıda ödül kazanmıştır.

Kitap, David Caine'in bir takım deneysel tedaviler sonucunda kazandığı gelişmiş hesaplama yeteneği sayesinde, tahminlerinin geleceği görmek haline geldiğini anlamasıyla başından geçenleri konu almaktadır. Özet olarak kitabın kahramanı, Pierre-Simon Laplace'in yarattığı bir teori olan Laplace'in Şeytanı haline dönüKendisi soluksuzca okuduktan sonra yakın çevresiyle paylaşmış kitabı ardından da sıra bana geldi. Açıkçası sıranın bana geldiğine ve ayrıca Halil Şan Bey’in bu mükemmel kitabı keşfedip çevresine ve bana aktarmasından dolayı çok memnun oldum.

 

Kitabın tanıtımında şöyle bir cümle var: "Bitirmek için yarını, başkasına anlatmak için bitirmeyi beklemeyeceksiniz."

 

Gerçekten iddialı bir cümleydi. Kitabı ilk elime aldığımda okuduğum bu cümle sonunda, görelim bakalım havasıyla ve biraz da küçümseyerek girdim olaya.

 

Kitapla ilgili bir diğer önyargım da genelde popüler olan kitapları okumayı geciktirmemdir.  Benim gibi birçok arkadaşımın da böyle düşündüğünü bildiğimden sizlere kitabı anlatma ihtiyacı hissettim

 

Adam Fawer imzası taşıyan kitap April Yayıncılık’tan çıkmış ve çevirisini de Şirin Okyayuz Yener yapmış.

 

Gelelim kitaba:

 

Olasılıksız Adam Fawer’ın ilk kitabı olmasına rağmen yazar harikalar yaratıyor. Kurgusu çok sağlam. Heyecan ve macera dozu hiç düşmüyor. Kitaba bir başlayınca meraktan elinizden bırakamıyorsunuz. Tıp, matematik, mantık, fizik gibi dersleri kitap içinde çok iyi kullanıyor. Kitabın isminden de anlaşılacağı üzere Olasılık konusu irdeleniyor. Asıl değinmek istediği yerse olasılık değil olasılıksızlıktır.

 

‘Olasılıksız’ telafuz ederken dahi zorlandığım bu kelimenin arkasında kader olayına ince bir bakış keşfettim diyebilirim.

 

Daha fazla detay vermeden sizlere Olasılıksız kitabının ön ve arka sayfalarındaki görüşleri aktarayım, sizlerde karar verin okuyup okumamak istediğinize.

 

 

 

Ben görevimi yaptım Daivid Caine.

 

 

 

'Olasılıksız demek yetersiz kalacaktır. İnsanı adeta büyüsü altına alan bu hikayede Adam Fewer, bilim, felsefe, entrika ve maceradan ortaya bir başyapıt çıkarmış.'
Clive Cussler

'İlk cümleden itibaren bağlanıp kaldım; sayfaları, floş royal tutturmaya çalışan bir kumarbazın kartlarını açtığı gibi çevirdim. OlasılıkSız, insanı düşündüren matematik teorilerini ve maceranın albenisini dahice birleştiren, okura Michael Chrichton ce Robert Ludlum'u hatırlatan bir kitap. Gerçekten kaçırılmaması gereken bir zevk. '
Ben Mezrich , 'Mekanı Batırmak' ve 'Çirkin Amerikalılar'ın yazarı

'...hikayenin sonunda, bir yandan şizofreninin gerçek nedenlerini düşünürken, bir yandan da tek bir hareketin bir insanın hayatını ne kadar değiştirebileceğine şaşırıyor olacaksınız. 'OlasılıkSız', beğeneceğinize gözümüz kapalı iddiaya girebileceğimiz bir kitap. 
PeopleBir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar? 

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı? 

Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parkta baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mi yoksa geleceğimi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman..

 

 

kaynak:Semaver